Češi zdolali Maďary. Jendrišák dorovnal Cepkovy rekordy, Forman zapsal šest nahrávek!

Česká radost v utkání s Maďarskem | foto: Lubomír Skála/Český florbal

Národní tým vstoupil do kvalifikace o nadcházející šampionát, který bude v prosinci tohoto roku hostit Malmö. V úvodním klání čelí svěřenci Jaroslava Berky Maďarsku.

Česko – Maďarsko 16:1 (6:1, 5:0, 5:0)

Obě reprezentace se spolu potkaly již pětkrát, poslední klání však proběhlo před téměř 25 lety. V listopadu 1999 odehráli Češi s Maďarskem dvojzápas, ve kterém dvakrát zvítězili (13:2 a 11:3).

Češi měli hned od úvodu podle očekávání územní převahu. Gólově ji potvrdili ale až v sedmé minutě, kdy Langerovu nabídku přetavil ve vedoucí zásah přesně mířenou střelou Matěj Havlas. Následně v rychlém sledu udeřila česká výprava ještě třikrát a mezi střelce se postupně zapsali Matěj Pěnička, Tomáš Hanák a navrátilec Patrik Šebek. Maďaři poté snížili po úspěšném brejku Csíka, ale ještě do konce úvodní dvacetiminutovky přidali Češi další dvě trefy. Za brankářem Szurim navíc několikrát zazvonila konstrukce.

V tlaku pokračovali svěřenci Jaroslava Berky podle očekávání i ve druhé třetině. Po šesti minutách a řadě příležitostí se podruhé v duelu prosadili zblízka Hanák a po pěkné kličce Pěnička. Přes deset minut pak Čechy trápil skvělý Szuri, který se třeba proti Majerovi blýskl parádním zákrokem, když zvedl nohu proti jeho dorážce do prázdné. Pak ale národní tým využil přesilovku, ve které dovršil hattrick Pěnička, kterému míček do prázdné naservíroval Matěj Jendrišák, pro kterého se jednalo o 72. reprezentační nahrávku, čímž v této statistice dorovnal historický rekord Radima Cepka. Vzápětí si navíc otevřel po pěkné kombinaci s Bestou gólový účet u reprezentace Martin Gattnar a razítko na prostřední dějství dala parádní rána Langera.

Hned na začátku posledního dějství dostali Češi k dispozici přesilovku, ve které se pěknou střelou prosadil potřetí v utkání Langer. Práci měl následně i brankář Bauer, ale poté v krátkém časovém sledu udeřil nejprve z otočky Havlas a následně se krásnou střelou do vinglu prosadil i Jonáš Kreysa. Český tým poté využil další přesilovku a v ní opět přepisoval Jendrišák rekordy. Jeho efektní přesilovkové zakončení z brankoviště znamenalo vyrovnání historického maxima v počtu branek, asistencí i bodů. Nahrával mu navíc Filip Forman, pro kterého se jednalo už o šestou asistenci v utkání a tím srovnal dosavadní maximum Daniela Šebka z roku 2016. Poslední tečku pak ještě nasadil necelé tři minuty před koncem Šebek, který se stal třetím hráčem s hattrickem.

„Cílem byla výhra a procesní úkony, jako je starat se o tempo a rychlost hry. U hráčů byla vidět snaha je plnit, s čímž jsme spokojeni. Bylo to vidět především ve hře v útočném pásmu a při zisku po ztrátě soupeře či našem presinku. Věděli jsme, že těchto situací bude v utkání hodně. Co se týče nováčků, tak se jednalo o individuální příběhy, ale v celku se jim dařilo. I na tréninku a aktivitách mimo hřiště je vidět, že se dobře začlenili. Všichni měli šanci se prosadit do týmu a být platným článkem,” hodnotí duel trenér Marek Vojta.

Branky: 7. Havlas, 8. Pěnička, 10. Hanák, 10. Šebek, 18. Šebek, 20. Langer, 26. Hanák, 26. Pěnička, 38. Pěnička, 38. Gattnar, 39. Langer, 42. Langer, 47. Havlas, 48. Kreysa, 50. Jendrišák, 58. Šebek – 14. Csík. Rozhodčí: J. Bühler – Y. Bühler (oba Švýc.). Vyloučení: 1:3. Využití: 3:0. Zásahy brankářů: Bauer 8 – Szuri 35, Hotz 22. | MATCH CENTER | IFF App

Sestava Česka: Bauer (Jurco) – Meliš, Hemerka, Šebek, Punčochář, Zakonov, Zouzal – Havlas, Langer, Hanák – Pěnička, Forman, Kreysa – Majer, Jendrišák, Šindelář – Besta, Gattnar, Šindler.