Finále Poháru Českého florbalu

První trofej české florbalové sezony

Finále Poháru Českého florbalu, dříve Poháru České florbalové unie (2001 - 2010) nebo Poháru České pojišťovny (2011 - 2019), je tradičně prvním vrcholem tuzemské florbalové sezony. Během jediného večera na jednom místě se rozhodne o vítězích co do počtu účastníků největší české florbalové soutěže v kategoriích mužů i žen. Finále poháru se v rámci rozvoje sportu převážně uskutečňuje ve městech, kde elitní florbal není běžně dostupný, občas ale zavítá i do významných florbalových destinací. Pro ročník 2023/24 byla pro vrchol pohárových bitev vybrána jihočeská metropole České Budějovice.

Návraty odchovanců, historické derby a připomínka dramatu

Finále poháru ozdobí celá řada zajímavostí. Tak třeba přinese návrat hned tří jmen do jejich bývalého působiště. V kádru FBC Ostrava působí Veronika Rybičková. Zkušená florbalistka pochází z jihu Čech a působila v tamním celku FBC UNITED. Proti ní bude stát současná juniorská reprezentantka, která vystřelila Chodovu finále dvěma góly, Nikola Skoková, která začínala v United a po jeho rozpadu se stala součástí Meťáku, z nějž se katapultovala na Jižní Město. V sestavě střešovického Tatranu najdeme poté Tomáše Hanáka, který se stal jednou z výrazných ikon spolupořádajícího oddílu FBC Štíři České Budějovice a jenž i přes velké vytížení v sestavě úřadujícího českého mistra stále jezdí do své domoviny na jihu Čech vypomáhat v rámci střídavých startů.

Ženské finále obstarají celky Chodova a Ostravy. Tyto týmy se spolu v posledních letech střetly hned dvakrát v rozhodujících bitvách. Před pěti lety v rámci finále poháru slavila Ostrava triumf po naprosto epické bitvě, v níž se skóre přelévalo z jednoho konce na druhý a jíž nakonec ovládly florbalistky ze slezské části třetího největšího města v Česku. Hattrickem se blýskla Denisa Kotzurová, jejíž třetí gól byl nakonec i vítězný. A nakonec v předminulé sezoně si to oba celky rozdaly v bitvě o titul v Extralize žen. Superfinále se po nervy drásajícím průběhu stalo kořistí FBC, které v minulém ročníku vyzrálo na chodovskou sestavu i v semifinále play-off. Na Jižním Městě tak mají jasný cíl – přebít žluto-modrou nadvládu.

Mužská část pak divákům nabídne pražské derby. A ne ledajaké. Těšit se můžete na nejstarší florbalové derby historie. Vůbec první oficiální duel v Česku totiž obstaraly před třiceti lety celky Tatranu Střešovice a tehdejšího Mentosu (dnes Chodov). Tatran bude čekat již devátá účast ve finále a boj o sedmý triumf. Ten poslední má ale řádný čas neholený vous. Naposledy hrály Střešovice o pohár (a úspěšně) v ročníku 2010/11. Chodov byl ve finále dvakrát a jednou dokázal uspět. Stalo se tak před jedenácti lety. Ejhle, jaká náhoda. Před jedenácti lety se hrálo finále v Českých Budějovicích. Stane se tedy město, kde by chtěl žít každý, znovu pro Chodov zaslíbeným?

Více o historii pohárového finále se můžete dozvědět na této stránce. Na našem YouTube můžete také zhlédnout videa a na Flickru si prohlédnout fotografie z minulých ročníků.

Mapka areálu

Finále poháru 2024 - mapa | foto: Český florbal

Připomeňte si finále Poháru Českého florbalu 2023