Vysokých cílů se nebojíme. Nesmíme ale čekat, že nám to spadne do klína, ví Martiník

Trenér juniorské reprezentace Tomáš Martiník | foto: Lubomír Skála/Český florbal

Už za měsíc odstartuje světový šampionát juniorek. Trenér Tomáš Martiník zveřejnil nominaci a kromě ní prezentoval také cíle, které s týmem ve finském Lahti má. Češky budou obhajovat historický úspěch z minulého mistrovství světa, kde braly stříbrnou medaili.


Prezentoval jste nominaci na MS. Jak byste na úvod charakterizoval tým?
Talentovaný, pracovitý a řekl bych, že i správně funkční. Jsme moc rádi za to, že vlastně všechny hráčky, které tedy věkově mohou, tak už hrají pravidelně extraligu žen. A nejen to, že ji hrají, ale hlavně už jsou ve velké míře i výraznými postavami svých klubů. Mnohé z nich jsou lídryněmi, mají vysokou herní vytíženost, hrají přesilovky či oslabení. Máme v týmu tři hráčky z minulého stříbrného mistrovství, dvě z nich zažily MS žen v Singapuru, další dvě absolvovaly závěrečný kemp žen před šampionátem. Znovu se do týmu dokázaly prosadit i dvě hráčky ročníku 2007 s přesahem do dalšího cyklu. Vnímáme to jako plus a na všech posledních mistrovstvích se nám tahle důvěra i v "mladší" hráčky vyplatila. Když to shrnu, tým takhle vypadá velmi slibně, cítíme z něj sílu i soudržnost, ukázal konkurenceschopnost a my mu věříme, že je schopen naplnit naše společné cíle.

Jak se vy osobně těšíte na své čtvrté mistrovství světa?
Těšíme se všichni, nejen já, ale i celý realizační tým a hlavně hráčky. Juniorské mistrovství světa je sice časově poměrně krátký, ale o to intenzivnější "zážitek", který si především trenéři mimo florbalových povinností zase tak moc neužívají. Je to vlastně jen o videorozborech, zápasech, meetinzích a troše toho neklidného spánku, a to pět dní dokola. Na nic více není čas. Ale i díky těm předešlým absolvovaným mistrovstvím už máme nějakou tu zkušenost a už lépe víme, jak s tím nedostatkem času efektivně pracovat, a jak dočerpávat potřebnou energii. Každopádně jakýkoliv šampionát je událost, na kterou se člověk musí těšit. Je to v prvé řadě čest a hrdost mít možnost reprezentovat Českou republiku, a té se v životě nedostane každému. Takže na jedné straně vnímáme velkou zodpovědnost, ale na té druhé je tam to správné vnitřní chvění a radost z možnosti znovu zažít tuto jedinečnou sportovní událost.

Poslední juniorský cyklus má s tímto celkem dost společného, co se týče úspěšnosti v přípravě. Jak tedy vnímáte sílu aktuálního kádru?
Úspěšnost v přípravě je jedna věc, potvrzení kvality a úspěch na mistrovství světa je věc druhá. Za sebe bych řekl, že oba týmy jsou v jeho složení a charakteristice poměrně odlišné. Už to, že vznikaly za různých okolností, měly odlišné podmínky pro společnou práci i zápasovou přípravu. Covidová doba hodně ovlivňovala předchozí cykly, ten současný toho byl, díky bohu, ušetřen. Sílu aktuálního kádru vnímám v několika rovinách. Jednak spolu funguje dlouho, jeho složení ve velké míře navazuje na fungování v rámci Kempů talentované mládeže, hráčky se spolu poměrně dobře znají a umí spolu komunikovat. Druhou rovinou je velká vyhranost většiny hráček v extralize, a to většinou za týmy z první poloviny tabulky, což svědčí o jejich kvalitách. Jako důležitý a pozitivní prvek tohoto týmu vnímám i skutečnost, že má ve svém středu i výrazné individuality, hlavně v ofenzívě, které jsou schopné brát zodpovědnost za výsledek na sebe, a které jsou střelecky velmi dobře disponované. V tomhle smyslu mi tento tým v mnohém připomíná předminulý cyklus, ten, který měl svůj vrchol v roce 2021 v Uppsale, kde se nám poprvé podařilo porazit Švédky.

Zápasy s největšími konkurentkami na EFT a dalších turnajích byly napříč velmi vyrovnané. Vnímáte, že ta "top čtyřka" je doopravdy velmi silná?
Tady se asi nejednu o nic nového, "top čtyřka" je v juniorské kategorii už delší dobu hodně vyrovnaná a týmy se dokážou navzájem porážet. Je super, že český juniorský tým už umí tyto týmy nejen někdy porazit, ale i opakovaně porážet. Je skvělé, například po remízovém zápasu s Finskem, nejen vidět, ale hlavně slyšet samotné hráčky, že nejsou šťastné, že dokázaly s tímto týmem remizovat. V současnosti jsou už naštvané z toho, že jsme nevyhráli. Ano, je třeba být stále pokorní a vnímat to, že ty dvě severské země jsou stále ještě něčím před námi, hlavně tedy Švédky, ale tahle vítězná mentalita je něco, co se u nás v průběhu několika let výrazně posunulo a přináší to ovoce. Mistrovství světa je ale akce na konci dvouletého přípravného cyklu, týmy jsou na svém vrcholu a jejich výkonnost je často o level vyšší, než třeba na EFT. Věřím, že i my na tom budeme stejně a zápasy nejen s těmito TOP týmy na MS zvládneme.

"Je asi dost těch, kteří už berou finále jako skoro samozřejmost a povinnost. My se vysokých cílů nebojíme, sami jsme si je i nastavili a uděláme pro jejich naplnění maximum toho, co jsme schopni."
Tomáš Martiník, trenér reprezentace juniorek

V přípravném období jste ukázali svou sílu a na šampionát se naladili výhrou na Polish Cupu. Jak tedy hodnotíte práci, kterou jste před odletem do Lahti odvedli?
Musím říct, že po těch dvou předchozích cyklech ovlivněných covidem, bylo fajn mít zase normální průběh dvouleté přípravy bez nějakých komplikací a omezení. V jejím průběhu jsme se snažili postupně vytvářet náš herní projev, vyjasnit si jasné principy naší hry a způsoby, jak se chceme prezentovat nejen na hřišti, ale i v rámci fungování týmu jako takového. Ve velké míře jsme chtěli navázat na principy z předchozích cyklů. Na ty, které se nám osvědčily a které nás charakterizují. K nim se nám dařilo postupně přidávat takové nové prvky, které naši hru posouvají k vyšší variabilitě a efektivitě, a to ať už do útoku, tak i do obrany. Postupem času se náš herní projev ustálil a hráčky ho přijaly za svůj, když poznaly, že právě tímto způsobem jsme schopni úspěšných výsledků. Už na EFT ve Finsku jsme ukázali naše schopnosti v těch nejtěžších možných zápasech a na Polish Cupu jsme to znovu potvrdili v zápasech proti Finsku a Švédsku. S prací, kterou jsme před MS odvedli, jsme spokojeni, tým pracoval velmi dobře a s chutí. Teď to jen potvrdit na té nejdůležitější akci. Povedená příprava nás sice nabíjí optimismem, ale moc dobře víme, že do MS rozhodně máme stále na čem pracovat. Stále ještě potřebujeme hrát lépe na míčku, v rychlosti a pod tlakem, bez zbytečných ztrát a zbrklostí, a hlavně... být střelecky efektivní v koncovce a ve finální fázi. Bez vysoké střelecké úspěšnosti nelze na MS pomýšlet na úspěch. A samozřejmě to taky nepůjde bez maximálně důrazné a kompaktní obranné činnosti.

Součástí kádru jsou i dvě medailistky z ženského šampionátu Karolína Klubalová a Anna Brucháčková. Jejich zkušenosti z dospělého MS asi budou velkým přínosem...
Pro náš tým to je velké pozitivum, že obě tyto hráčky mohly prožít nejen tuto herní zkušenost, ale že si celkově zažily fungování na ještě vyšším levelu, než je ten juniorský. U Aničky to bylo už dlouhou dobu jasné, ale pro Káju to bylo určitě něco navíc a věřím, že jednak ji osobně, ale i nám pro juniorský šampionát, to hodně pomůže. A už i na Polish Cupu byl znát jejich individuální přínos pro hru týmu. Když bylo potřeba, vzaly odpovědnost na sebe, ale zároveň pracovaly i pro tým, tak jak je to nezbytné pro týmový úspěch.

Na šampionátu budete obhajovat historické umístění, kterým je stříbro z Katovic. Cítíte na sebe trochu tlak?
Rozumím tomu, že tím naším stříbrným výsledkem na minulém MS a rovněž i povedenými výsledky v tomto cyklu jsme si na sebe vytvořili velký tlak a asi i vysoká očekávání od fanoušků. Je asi dost těch, kteří už berou finále jako skoro samozřejmost a povinnost. Ano, my se vysokých cílů nebojíme, sami jsme si je i nastavili a uděláme pro jejich naplnění maximum toho, co jsme schopni. Nicméně, úspěch ve sportu je většinou o zvládání sebe sama v klíčových momentech, o připravenosti na tyto momenty. Hlavně je to o potřebě jít vítězství naproti, nečekat, že vám štěstí samo spadne do klína. Takže ano, nějaký tlak na sebe cítím, ale zároveň věřím, že na tyto situace budeme dobře připraveni a zvládneme to.

Tomáš Martiník na soustředění reprezentace juniorek v Milevsku | foto: Martin Flousek/Český florbal

Pojďme na soupeřky, které vás v Lahti čekají. Jako první vás budou čekat Slovenky.
Mistrovství začínáme znovu proti Slovenkám, stejně jako v Katovicích. Takže znovu taková ta klasika... první klání turnaje, nebezpečný a odhodlaný soupeř, nezbytnost zápas vyhrát. Musíme se na utkání připravit tak, jako by to byl zápas o medaili. Soupeř nás bude mít asi hodně přečtené, trenéři mají o našich hráčkách díky extralize velký přehled, takže to bude hlavně o využití naší herní kvality. Důležité budou i naše hlavy, víra a schopnost předvést to, co umíme.

Následně narazíte na spolufavoritky na vítězství v základní skupině ze Švýcarska.
To je soupeř, se kterým se utkáváme poměrně pravidelně a navzájem se hodně známe. Zápasy jsou to obvykle hodně bojovné a důrazné, kde většinou rozhodují maličkosti v kvalitě hry na míčku, "vytváření" zbytečných ztrát a jejich efektivním trestání v protiútocích. Poslední zápasy končily poměrně těsnými výsledky, a i když jsme v nich mívali trošku více ze hry, tak jsme trpěli na koncovku. Trošku změna to tentokráte ale bude, na posledních mistrovstvích jsme se Švýcarkami hráli vždy až o medaile, teď to bude poprvé v základní skupině.

Nakonec na vás budou čekat Lotyšky.
To je pro nás zatím velká neznámá. Neměli jsme možnost s nimi hrát ani je vidět hrát, takže to ve velké míře budeme řešit až na mistrovství. Nicméně, ze zkušeností nějakou představu o jejich síle asi máme, takže se připravíme a naše cíle do zápasu s nimi budou jednoznačné – vyhrát.

Ještě před šampionátem vás bude čekat kemp v Čeladné. Co na něm budete chtít odpracovat?
Základní cíle závěrečného kempu budou asi dva. V první řadě se budeme chtít co nejlépe herně připravit na to, co nás na MS čeká. Zaměříme se jednak na vypilování našich herních principů, důležitým tématem budou přesilovky, oslabení a hra bez brankářky, a tím hlavním pak detailní herně-taktická příprava na jednotlivé soupeřky na MS. Neméně důležitým cílem kempu pak bude práce na finálním mentálním a týmovém nastavení hráček, vyjasnění a potvrzení si jednotlivých týmových rolí. Jak už to tak bývá, bude to mix florbalových tréninků, meetingů a teambuildingových aktivit. Naší snahou bude tým nejen co nejlépe herně připravit, ale hlavně ideálně naladit a maximálně nažhavit.

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se