Další návrat do reprezentace. Na červnový kemp vyrazí i Tomašík!

Mužská reprezentace při nástupu k utkání kvalifikace na MS 2024 | foto: Lubomír Skála/Český florbal

Mužská reprezentace vstoupí na konci června do závěrečné přípravy na mistrovství světa, které přivítá už v prosinci švédské Malmö. Stane se tak na kempu, ke kterému zavítá stejně jako další národní výběry do Kutné Hory. V nominaci národního týmu po více než čtyřech letech figuruje také Milan Tomašík.


Trenér Jaroslav Berka nominoval rozšířený kádr, u říčky Vrchlice se představí třiadvacet hráčů, gólmanskou dvojici utvoří stejně jako na posledních dvou akcích zkušená stálice Lukáš Bauer a také Tomáš Jurco, který se stal nejlepším gólmanem Livesport Superligy a vychytal Tatranu historické české prvenství v Poháru mistrů.

Obnovenou premiéru zažije útočník Mladé Boleslavi Milan Tomašík. V základní části posbíral 58 bodů a patřilo mu čtvrté místo v celkovém bodování Livesport Superligy. V reprezentaci se představil naposledy 10. listopadu 2019 na turnaji Euro Floorball Tour ve Finsku, v týmu bude patřit mezi nejzkušenější. Na svém kontě má 105 klání v národním výběru a 95 bodů.

"Milan je dlouhodobě jedním z top českých florbalistů. Jeho životní a pracovní situace se dostala do stavu, že umožňuje plnohodnotné reprezentační zapojení. Výkonností i přístupem odpovídá nárokům na reprezentačního hráče a při naší vzájemné komunikaci dlouhodobě deklaroval velkou touhu reprezentovat. Okolnosti do sebe nicméně zapadly až v posledním období. Je to hráč se zkušenostmi z velkých zápasů jak v Česku, tak v SSL či na mezinárodní úrovní, je silný do útoku i do obrany. Po reprezentačním kempu si vyhodnotíme další kroky, nicméně jsem rád, že je Milan odhodlaný usilovně pracovat. Specifika jeho role i zapojení budeme velice pečlivě zohledňovat a diskutovat s lídry týmu, kteří jeho zapojení do reprezentace berou pozitivně," komentuje český kouč návrat jedné z českých florbalových ikon do národního výběru.

Mezi nominovanými je také dvojice, která prožila premiéru na únorové kvalifikaci v Lochowě Martin Gattnar a Filip Zakonov a spolu s nimi Milan Meliš, který v Polsku prožil návrat do reprezentačního dresu. "Všichni tři odvedli na kvalifikaci, která byla určena hlavně pro mladé hráče, skvělou práci a poctivě si ji odmakali. Standardně také podávají dobré výkony ve svých týmech, byli důležitými postavami v rozhodujících momentech, v play-off a máme na ně výborné reference i od jejich klubových trenérů. To vše přetavili v nominaci na tento kemp," vysvětluje trenér Berka.

Z kádru po uplynulém mistrovství světa vypadl Martin Kisugite, který vynechal téměř polovinu sezony, přesto však po přestupu do Tatranu pomohl střešovickému celku k dosud nevídanému úspěchu. "Jeho výkony vnímám. S Tatranem vyhrál treble, ale i kvůli dlouhé pauze nemá aktuálně odpracováno to, co od reprezentanta na nejvyšší úrovni vyžadujeme. Díky tomu, že jsem s ním v kontaktu, tak o tom mluvíme. Ví o tom jak on, tak i trenér Střešovic, a pokud se dostane na výkonnostní a kondiční úroveň, kterou pro národní tým potřebujeme, tak má (nejen on) otevřené dveře," objasňuje český kouč.

V rámci období mezi sezonami pracuje národní tým na posunu dosavadního procesu a rozvoji kondice. Ještě v průběhu druhého červnového týdne se budou konat speciální dobrovolné skills tréninky pro širší kádr reprezentace, v srpnu pak bude probíhat kondiční testování. "Play-off je vrcholem a touto optikou jsme sledovali i výkonnost jednotlivých hráčů. V tomto ohledu se již snažíme jít poměrně hluboko a vyjma sledování vybraných utkání zohledňujeme i analytická data individuálních výkonů. Chceme co nejvíce porozumět, jaký je konkrétní přínos hráče v rámci utkání a co od něj můžeme či naopak nemůžeme na reprezentační úrovni čekat. S hráči jsme v kontaktu celé léto. Máme v sestavě kluky z české soutěže i ze zahraničí. Tým neustále prochází procesem, s hráči jsou diskutovány detaily přípravy i jejich zdravotní stav. V obou bodech jim pomáháme, aby byli co nejlépe připraveni nejen na reprezentační akce, ale aby byla co nejefektivnější jejich příprava i mimo národní tým," říká Berka, který v uplynulém cyklu dovedl Čechy podruhé v historii do finále mistrovství světa.

Samotný kemp bude podle českého kouče trochu odlišný. "Model je trochu jiný, v první části nebude tolik zaměřený na florbal, k němu se dostaneme postupně. Nejprve se zaměříme na věci uvnitř týmu a pojmenování našich klíčových principů fungování v reprezentaci. V rámci samotných florbalových věcí se ve velké míře bude jednat o přípravu směrem k podzimu, kde nás budou čekat v rámci závěrečné přípravy dvě herní akce. Nastavíme si řadu aspektů hry, klíčové principy a zdokonalíme již fungující věci a vazby," vyjmenovává Berka.

V průběhu kempu se k mužskému A týmu připojí také reprezentace do 23 let. Oba národní výběry spolu odehrají modelové utkání. To proběhne na závěr celého kempu v neděli. "V uplynulých měsících jsme hodně seděli společně s Janem Pazderou (hlavní trenér U23, pozn. red.) a řešili jsme nastavení řady věcí, které se netýkaly jen samotného kempu, ale komplexního fungování a kooperace mezi oběma reprezentacemi. Stejný souběh nás bude čekat i v září, kdy budou oba výběry vyrážet na herní akce. Z podobných akcí máme zkušenosti a chceme si je tedy co nejlépe vyladit, aby celý proces práce s hráči do 23 let fungoval bezvadně," vysvětluje Berka.

Po nedělním modelovém utkání navíc proběhne Family day. Hráči budou mít možnost, aby za nimi přijeli jejich rodinní příslušníci. Celá akce má za cíl propojit a stmelit nejen hráče, ale i jejich blízké okolí. Během setkání se dozví informace týkající se mistrovství světa v Malmö a fanouškovské účasti na ní.

V rámci přípravy na světový šampionát budou české reprezentanty čekat v srpnu již zmíněné kondiční testy, následně v září a říjnu také turnaje Euro Floorball Tour. Na začátku prosince pak proběhne závěrečné soustředění, v polovině posledního měsíce roku pak odstartuje mistrovství světa, na němž budou Češi ve skupině čelit Německu, Norsku a Švýcarsku.

Nominace reprezentace mužů
  • Přípravný kemp, Kutná Hora
  • 26. – 30. 6. 2024

Brankáři: Lukáš Bauer (Florbal MB), Tomáš Jurco (Tatran Střešovice).

Obránci: Jiří Besta, Lukáš Punčochář, Patrik Suchánek, Filip Zakonov (vš.Florbal MB), Adam Hemerka (SC Classic, Fin.), Milan Meliš (Tatran Střešovice), Ondřej Němeček (Storvreta IBK, Švéd.), Josef Rýpar (Linköping IBK, Švéd.), Marek Zouzal (Sparta Praha).

Útočníci: Marek Beneš, Tomáš Hanák, Matěj Havlas (vš. Tatran Střešovice), Adam Delong, Martin Tokoš, Milan Tomašík (vš. Florbal MB), Filip Forman (FBC Kalmarsund, Švéd.), Martin Gattnar, Matyáš Šindler (oba 1. SC Vítkovice), Matěj Jendrišák (Linköping IBK, Švéd.), Mikuláš Krbec (Sparta Praha), Filip Langer (Storvreta IBK, Švéd.), Matěj Pěnička, Šimon Stránský (oba EräViikingit, Fin.).

Náhradníci: Karel Hodík (Florbal Chodov), Lukáš Kříž (EräViikingit, Fin.) - Dominik Beneš (Florbal MB), Jakub Buršík, Patrik Šebek (FbŠ Bohemians), Lukáš Fukala, Adam Zubek (1. SC Vítkovice), Jonáš Kreysa (Tatran Střešovice).

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se