Švédský titul a čtyři stříbra! Krajánci a krajanky se v elitních ligách světa významně činili

Filip Langer a Ondřej Němeček (oba nahoře vlevo) slaví titul nejvyšší švédské florbalové ligy | foto: Bejto Demiri

Sezona 2023/24 se již zapsala do historie a společně s ní také výkony jednotlivých českých hráčů. Ti zářili nejen na tuzemské, ale i na zahraniční scéně, jak ostatně dokládá také zisk hned pěti druhů medailí z nejlepších lig světa.


Švýcarsko
Češky jen těsně druhé

Obrovského úspěchu dosáhla česká florbalová škola ve švýcarské nejvyšší ženské lize, kde se podařilo probít do superfinále hned čtveřici českých jmen. Zug United pod vedením bývalé české florbalistky Natálie Martinákové se dostal až do bojů o titul, ve kterém proti legendárnímu celku v podobě klubu Kloten-Dietlikon Jets padl jen velmi těsně.

Prohru 5:6 schytaly florbalistky Zugu až po samostatných nájezdech, samy ale v zápase několikrát vedly. Do náskoku 1:0 Zug poslala Martina Řepková, následovaná trefou na 4:3 z hole Ivany Šupákové. Třetí a poslední česká herní tvář v tomto švýcarském klubu v podobě Denisy Ratajové pak přidala gól na 5:5, která poslala superfinále do prodloužení a následných samostatných nájezdů. A i přes neúspěch v této disciplíně se kádr Zugu jistě nemá za co stydět, neboť vybojoval stříbrné medaile, do nichž se navždy vyryje velmi významná česká stopa.

Na stříbrný úspěch dosáhla také Kristýna Lechnerová, která se svými Skorpions vzdorovala nabitému Klotenu ve finále švýcarského poháru a k úspěchu chybělo odchovankyni florbalu v Mladé Boleslavi jen málo.

Do bodové listiny se v základní části zapsalo celkem čtrnáct Češek. Statisticky nejúspěšnější byla Denisa Ratajová, která za osmnáct duelů zapsala 33 bodů a byla čtvrtou v bodování celé Prime League. Do nejlepší desítky pronikla i Martina Řepková, které patřilo osmé místo. V play-off navíc skončila se čtrnácti body druhá, jejích jedenáct branek bylo dokonce nejvíce ze všech. Bodově výraznými postavami byly i Lucie Řezáčová (Oberland), která byla druhá v produktivitě svého celku, a Eliška Trojánková (Chur), jež měla na čele tabulky stejný počet bodů jako její spoluhráčka Weisová.

Superfinále si zahrál také Sikora

Švýcarského boje o titul se zúčastnil také jeden český florbalista, kterým je Radek Sikora. Ten se se svým kádrem Wiler-Ersigen probojoval až do superfinále, kde čelil Zugu a i tato bitva byla pořádně vyrovnaná.

I přes nepovedený začátek a ztrátu 1:4 se Wiler dokázal vrátit do utkání a dostat se až na kontaktní rozdíl 4:5. Odtud už si ale Zug své vítězství pohlídal a Sikora tak podobně jako jeho české kolegyně bere ze švýcarské nejvyšší ligy druhé místo. 

Ještě náročnější sezonu prožil Chur s Lukášem Veltšmídem a Danielem Šešulkou. Oba čeští legionáři prožili tuhý boj o udržení, v baráži i díky jejich přispění zvládl Chur zdolat Fribourg a oslavit udržení se.

Švédsko

Dva čeští florbalisté slaví švédský titul

Velká senzace se povedla v nejelitnější florbalové lize světa, kde se ze zisku trofeje radují hned dvě česká jména. Bývalí tatranští tahouni Filip Langer a Ondřej Němeček se se svým týmem Storvreta IBK probojovali až do švédského superfinále a oslavili v něm také výhru.

Velmi významně se pod ní podepsal právě Němeček, který asistoval u dvou branek Storvrety a sám pak také jednu přidal. Jeho tříbodový výkon tak jednoznačně pomohl zdejšímu švédskému klubu k výhře 8:5 nad Pixbem a tím i k zisku nejcennějšího florbalového ligového titulu na světě.

Bodově se z českých mužů v základní části nejvíce činil Filip Langer, který nakonec zaznamenal 19 branek a celkem třicet bodů, jen o dva méně získal Filip Forman z Kalmarsundu a 27krát se do statistik zapsal také reprezentační rekordman Matěj Jendrišák. Činili se také obránci Ondřej Němeček a Josef Rýpar, který dokonce zaznamenal svůj bodový rekord v nejlepší lize světa.

Krupnová byla znovu blízko

Ve Švédsku se činila také legenda ženského florbalu Eliška Krupnová, která svůj tým z Pixba opět dovedla až do posledního zápasu sezony. Jak už ale bývá poslední ročníky zvykem, souboj Thorengruppenu a Pixba se znovu překlenul na stranu prvního jmenovaného klubu a česká florbalistka tak získala další stříbrnou medaili do sbírky.

Kanonýrka a kapitánka české ženské reprezentace pomáhala liškám seč jí síly stačily a svými brankami na 1:4 a 2:4 navíc odstartovala návrat Pixba do zápasu, ani to ale na srovnání nestačilo a Thorengruppen tak znovu obhájil ligové prvenství, k němuž předtím přidal i pohárový triumf.

Kapitánka reprezentace, která vybojovala bronzovou medaili na šampionátu v Singapuru, znovu patřila mezi hlavní postavy nejen Pixba, ale i celé soutěže. Krupnová posbírala celkem 46 bodů a patřilo jí sedmé místo v tabulce produktivity celé ligy, druhá pak byla se čtrnácti body Nela Jiráková z Endre, devět branek, čtyři asistence a jen o bod méně zapsala v novém působišti v Moře Vanessa Rebecca Keprtová, která ale část sezony vynechala kvůli zranění. Celkem jedenáct bodů získala Karolína Suchá v dresu Täby, které dokráčely až semifinále SSL. Ve čtvrtfinále svou pouť zakončilo Endre a také Lund s brankářkou Lenkou Remešovou. Mora pak i díky Keprtové oslavila záchranu.

Finsko

Hemerka nakonec stříbrný

Velmi povedenou sezonu má za sebou mladá česká naděje v podobě Adama Hemerky, která nastupovala v dresu finského klubu SC Classic. Po skvělé základní části se Classic umístil na druhém místě tabulky, měl ale stejný počet bodů jako první Oilers a celkem po právu se tak tyto dva kluby znovu potkaly až ve finále. To se ve Finsku hraje na vítěznou sérii čtyř výher a právě to se stalo Hemerkovi a jeho spoluhráčům osudným.

Classic totiž ve finále vedl již 2:0 na zápasy, Oilers ale sérii srovnali a dokonce otočili na 3:2 ve svůj prospěch, čímž závěr finské sezony pořádně zdramatizovali. Páté utkání zvládl klub s jediným českým jménem v sestavě parádně a o vítězi celé soutěže tak mělo rozhodnout až sedmé utkání. 

Velmi vyrovnaný duel o všechno byl ještě ve 53. minutě nerozhodný, pak ale Oilers přidali dvě bleskové branky v časech 59:08 a 59:33 a byl konec. Adam Hemerka se ale i přes to vrací ze své finské štace ověšen medailí, neboť z nejvyšší florbalové ligy země tisíců jezer přiváží cenné stříbro.

V základní části byl z Čechů bodově hodně vidět Šimon Stránský z Ery, kterému s 54 body patřilo desáté místo, šestnácté místo patřilo Petrovi Majerovi, který nakonec došel s Indians do semifinále a byl blízko k zisku bronzových medailí, Hranici víc e než čtyřiceti bodů překonal také Matěj Pěnička. Ten spolu se Stránským, Bohumilem Piskáčkem a brankářem Lukášem Křížem vybojovali s Vikingy záchranu.

V ženské nejvyšší lize měly své zástupkyně Češky v sestavě SB-Pro. Tým v klidu prošel i díky bodovému přispění Veroniky Kopecké a Michaely Mechlové do play-off, kde podlehl pozdějším šampionkám z TPS.

Celkový přehled medailových umístění českých hráček a hráčů v elitních zahraničních ligách v sezoně 2023/24:

Ondřej Němeček, Filip Langer - zlato ve švédské Svenska Superligan (Storvreta IBK)
Eliška Krupnová - stříbro ve švédské Svenska Superligan (Pixbo Wallenstam)
Martina Řepková, Denisa Ratajová, Ivana Šupáková, (Natálie Martináková - v roli trenérky) - stříbro ve švýcarské Prime League (Zug United)
Radek Sikora - stříbro ve švýcarské Prime League (Wiler-Ersigen)
Adam Hemerka - stříbro ve finské F-Liize (SC Classic)

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se