Florbalista sezony | Historický kapitán, legenda a majitelé švédského titulu

Ceny Českého florbalu | Florbalista sezony 2023/24 | foto: Český florbal

Už 14. června proběhne v Praze vyhlášení Cen Českého florbalu. Posledními finalisty, které si představíme, jsou zástupci kategorie Florbalista sezony. O vítězství bojuje kapitán Tatranu s historickým zářezem, česká florbalová legenda a tři české tváře figurující ve švédské nejvyšší soutěži.


Marek Beneš
  • ESA logistika Tatran Střešovice

Kdo jiný než jeden z hlavních důvodů střešovického "treblu" by měl vévodit anketě nejlepšího florbalisty sezony? Kapitán Tatranu Beneš předváděl po celý superligový ročník nadpozemské výkony, ovládl celkové bodové statistiky play-off a v superfinále zařídil čtyři góly z pěti svého týmu. Je tedy jasnou volbou pro finální nominaci ankety Florbalista sezony a ke svým třem zlatým medailím, které sestávají z poháru Českého florbalu, superligové mistrovské trofeje a Poháru mistrů, může přidat také vítězství v prestižní anketě.

Marek Beneš po výhře Tatranu ve finále Champions Cupu 2024 | foto: Lubomír Skála/Český florbal

Jiří Curney
  • ACEMA Sparta Praha

Před dvěma lety sice změnil dres, své výkony ale nikoliv. Curney stále patří k legendám českého florbalu a potvrdil to také v této sezoně, kdy v dresu Sparty ovládl kanadské bodování celé Livesport Superligy. Jeho 78 kanadských bodů zařídilo pražskému celku pátou pozici v tabulce a také účast v play-off elitní mužské soutěže. A zatímco v minulém ročníku Cen Českého florbalu nefiguroval Jiří Curney v žádné finální nominační listině, letos si svými výkony vysloužil pozici na té snad nejcennější. Zároveň je to pro něj obrovská odměna za překonání těžkého onemocnění Miller Fisherovým syndromem. Po vyléčení se vrátil a zapsal další výjimečný ročník.

Jiří Curney zaznamenal v duelu proti Bohemians 600. gól v superlize | foto: Vladimír Hodač/ACEMA Sparta Praha

Filip Forman
  • FBC Kalmarsund (Švéd.)

Bývalý klokan z Bohemians se na svůj přesun do švédské elitní soutěže skvěle adaptoval a v rámci své první celé sezony v dresu tamního Kalmarsundu se stal druhým nejproduktivnějším Čechem v SSL. Jeho výkony tomuto týmu významně pomohly k umístění na pátém místě tabulky a postupu do čtvrtfinále, kde Kalmarsund padl v sedmém zápase derby proti Vaxjö. Bodové příspěvky Formana dlouho držely jeho tým v naději na postup do semifinále, nakonec to ale nevyšlo a český kanonýr se tak se sezonou rozloučil celkovým pátým místem.

Filip Forman slaví v hloučku spoluhráčů gól proti Švédsku | foto: Per Wiklund

Filip Langer
  • Storvreta IBK (Švéd.)

Ve finálním výčtu jmen bojujících o ocenění Florbalista sezony nesmí chybět ani čerstvý majitel švédského titulu, který se vloni v této anketě umístil na třetím místě. Společně se svým krajanem Ondřejem Němečkem se Langer se svým týmem Storvreta IBK dostal až do superfinále nejlepší florbalové ligy světa a oslavil v něm titul. Vinou zranění sice sám tento velký zápas odehrát nemohl, i tak ale svému kádru v sezoně k tomuto úspěchu významně přispěl, a to rovnou třiceti kanadskými body a medaili za první místo ve švédské superlize si tak na krk pověsil oprávněně.

Filip Langer během zápasu proti Slovensku | foto: Český florbal
Ondřej Němeček
  • Storvreta IBK (Švéd.)

Po svém přechodu z české nejvyšší soutěže do té švédské se Ondřej Němeček skvěle adaptoval na nové prostředí a ve své první sezoně v místní soutěži hned vybojoval titul. Kádru Storvreta IBK navíc bývalý střešovický kapitán pomohl výraznou měrou zejména v superfinále, v němž zařídil hned tři branky svého týmu. Také díky jeho výkonu tak Storvreta oslavila vítězství nad Pixbem a získala tak titul v nejelitnější florbalové lize světa. Není tak divu, že obhájce ocenění Florbalista sezony z minulého roku znovu figuruje ve finální nominaci a také na soupisce národního mužstva připravujícího se na další světový šampionát.

Kapitán české reprezentace Ondřej Němeček v dresu Storvrety během čtvrtfinále švédské SSL | foto: Adam Troy/Storvreta IBK
Další pořadí TOP 10

6. Tomašík Milan (Předvýběr.CZ Florbal MB)
7. Havlas Matěj (ESA logistika Tatran Střešovice)
8. Jurco Tomáš (ESA logistika Tatran Střešovice)
9. Hanák Tomáš (ESA logistika Tatran Střešovice)
10. Suchánek Patrik (Předvýběr.CZ Florbal MB)

Ceny Českého florbalu

Vyhlašuje se celkem třináct kategorií, přičemž jedenáct z nich se volí dvoukolovým systémem. O hvězdách sezony mezi muži a ženami rozhodují po skončení sezony sami fanoušci ve speciálním hlasování. Nově přibyla kategorie fair play, do níž mohli posílat své návrhy fanoušci, kteří pak rozhodovali také o jejím pořadí.

V kategoriích florbalista/ka, brankář/ka, junior/ka trenér/ka mužských, trenér/ka ženských týmů a rozhodčí sezony hlasují dvoukolově kapitáni elitních týmů, trenéři reprezentace, elitních i vybraných mládežnických soutěží, florbaloví odborníci, významné osobnosti tuzemského florbalu a sportovní novináři.

O nejužitečnějších hráčích a hráčkách (MVP) Livesport Superligy a ČEZ Extraligy hlasují samotní florbalisté a florbalistky.

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se