Změny v soutěžích: Zjednoduší se dorostenecká liga, skončí žákovské MČR. Přibude další superfinále?

Míčky na hřišti (ilustrační foto) | foto: Matyáš Klápa/Tatran Střešovice

Od nové sezony dojde v českých soutěžích k několika změnám. Výrazně se oživí nejvyšší dorostenecká liga, zruší se naopak žákovské mistrovství České republiky. Vzhledem ke změněnému systému Poháru mistrů dochází k úpravě nasazování v tuzemském poháru. Možná největší změna se chystá pro mužskou první ligu.


Změny v elitních soutěžích a Poháru ČF

V druhé nejvyšší mužské soutěži nejspíše dojde k zásadní změně. Na stole je varianta, že série ve čtvrtfinále a semifinále play-off se budou hrát na čtyři vítězné duely a rozhodující souboj o postup do Livesport Superligy proběhne v O2 areně v rámci BigBoard Superfinále. Tato změna však není ještě stoprocentně posvěcená a v návrhu předpisu soutěže pro nadcházející ročník jsou zatím obě varianty. Záležet bude totiž na možnostech O2 areny a prostoru pro přípravu superfinále i s ohledem na letošní stav, kdy se před začátkem příprav čekalo na ukončení sedmého duelu semifinále hokejové extraligy.

"Vycházíme z požadavků samotných prvoligových klubů, které chtěly po vzoru superligy svou soutěž zatraktivnit formou superfinále. Pro Český florbal se jedná o možnost, jak do O2 areny přilákat více fanynek a fanoušků a nabídnout jim další velmi atraktivní program, kterým finále druhé nejvyšší soutěže jednoznačně je. O této změně jsme dlouze jednali a zatím ještě není finálně jisté, zda se příští rok v O2 areně představí i první liga mužů. Program BigBoard Superfinále je totiž hodně nahuštěný a dostat tam další velkou bitvu není vůbec snadné, zvlášť když hrozí, že nám stejně jako letos ovlivní přípravy předchozí program v O2 areně," říká Jiří Dufek, předseda Komise soutěží.

Pro nový ročník Poháru Českého florbalu dochází k drobné změně stran nasazení oddílů hrajících Pohár mistrů. Protože je účast v Champions Cupu velmi náročná, mohou být týmy účastnící se jej v sezoně 2024/25 nasazeny v Poháru ČF v co možná nejpozdějším termínu, pokud ovšem samy neprojeví zájem být nasazeny jinak.

"Víme, jak je pro všechny kvalifikované týmy účast v Poháru mistrů důležitá a zároveň organizačně náročná. Účast v Champions Cupu a případný úspěch hraje velkou roli v prezentaci Českého florbalu, proto je důležité, aby týmy patřící k naší absolutní špičce mohly rozmělnit zátěž klíčových hráčů, a to v roce, kdy mnoho z těchto hráčů čeká i účast na MS. Proto jsme po této úpravě sáhli. Záležet bude samozřejmě také na volbě oddílu a na počtu přihlášených týmů, a tedy na celkovém systému poháru," vysvětluje Dufek.

Změny v mládežnických soutěžích

Výraznějších změn se dočkají mládežnické ligy. Po dlouhé řadě diskusí dochází k úpravě formátu nejvyšší dorostenecké ligy, která se doposud hrála košovým systémem ve čtyřech skupinách. Nově bude až 60 účastníků 1. ligy dorostenců rozděleno do dvou skupin (A a B). Obě skupiny budou dále členěny na tři výkonnostní patra (vrstvy), která se budou částečně prolínat.

Každé družstvo v soutěži odehraje 24 zápasů v základní části. Následovat bude jako dosud play-off vrcholící finálovým turnajem pořádaným nejúspěšnějším družstvem po základní části. "Dlouho jsme jednali o úpravách formátu pro nejvyšší soutěž dorostenců. Chtěli jsme zachovat aspekt, kdy jsou eliminována utkání s vysokým rozdílem ve skóre, který přinesl košový systém a současně se pokusit odstranit nevýhody košů. Především mnoho utkání se stejným soupeřem, nepřehlednost přesunů družstev mezi koši a také neznalost dalšího programu týmu, tedy kdy, kde a s kým bude v dalším koši hrát," říká za Komisi soutěží Dufek.

Změnou projde také systém soutěží kategorie starších žáků, kdy se zruší závěrečné Mistrovství České republiky. Tento krok podporuje nejen narovnání příležitostí mezi kategoriemi žáků a žákyň, ale zároveň vychází z principů České cesty, kdy by cílem klubů v této věkové kategorii měl být rozvoj hráčů a hráček během celého roku, nikoliv příprava týmů na vrchol sezony. Vrchol v podobě MČR pro jedinou kategorii zůstal coby pozůstatek z dřívějších dob, který ale v současném modelu poznání a metodické práce týkající se vývoje hráčů a hráček nedává takový smysl. Od příštího ročníku budou soutěže starších žáků probíhat tedy pouze v rámci regionálních turnajů bez zakončení v podobě MČR.

"Metodický materiál Česká cesta nehovoří u kategorie U15 o soutěžení a vyhrávání jako o klíčovém motivu práce. Jedním z cílů této kategorie je, aby se hráči a hráčky sami rozhodli, zda do budoucna chtějí být výkonnostními nebo hobby sportovci, nepotřebují tedy tlak na výsledek během roku natož na konci sezony. Kromě toho, že takové měření sil není vhodné ze sportovního hlediska, nepřispívá pořádání MČR pouze pro chlapeckou kategorii ani k deklarovaným cílům a hodnotám rovných příležitostí Českého florbalu," popisuje předseda Komise vzdělávání a mládeže Lukáš Dolejš.

Loading

Search

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se